پایگاه داوری آثار هنر های تجسمی(هنر حرفه ای)

18 خرداد 1402 |

سایت داوری هنر های تجسمی با هدف ارائه خدمات هنری به هنرمندان و هنر دوستان و با امکان نمایش و داوری آثار هنرهای تجسمی هنرمندان ایرانی و همچنین فروش آثار هنری هنرمندان بصورت ارسال سفارش برای هنرمند و فروش لوازم هنری مورد نیازهنرمندان و هنرجویان در دست راه اندازی می باشد.

دسته بندی


  • استان‌ها حداقل یک بازارچه دائمی صنایع‌دستی داشته باشند

  • وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: باید در تمامی استان‌ها حداقل یک بازارچه دائمی صنایع‌دستی وجود داشته باشد تا هنرمندان بتوانند محصولات تولیدی خود را برای مردم عرضه کنند.
  • بازدید این صفحه : ۷۱۱
    تاريخ : 26 تير 1400

استان‌ها حداقل یک بازارچه دائمی صنایع‌دستی داشته باشند

 جلسه ارائه گزارش عملکرد معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی با حضور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، معاون توسعه مدیریت و منابع، مدیرکل دفتر حوزه وزارتی و امور بین‌الملل، معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور و مدیران این معاونت در سالن فجر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد.

علی‌اصغر مونسان در این جلسه گفت: با توجه به حجم مخاطب بسیار بالایی که در حوزه صنایع‌دستی وجود دارد و توزیع جغرافیایی زیادی که در کشور پهناوری مانند ایران داریم، کار کردن در این حوزه را سخت می‌کند. آموزش همه افراد علاقه‌مند و ترویج رشته‌های صنایع‌دستی، تولید و پایش محصولات صنایع‌دستی کار سختی است که خوشبختانه معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی به خوبی از عهده آن برآمده است.

مونسان بیان کرد: اقدامات خوبی توسط این معاونت انجام شده که به امید خدا در آینده پیش‌رو با برنامه‌های خوبی که در نظر گرفته شده شاهد این باشیم که صنایع‌دستی کشور به نقطه اوج و شکوفایی برسد.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: یکی از اتفاق‌های خوبی که در بخش صنایع‌دستی رخ داده این است که جوانان تحصیلکرده زیادی وارد صنایع‌دستی شدند و ادامه راه پیشکسوتان این صنعت شده‌اند که خود دستاورد مهمی برای صنایع‌دستی کشور محسوب می‌شود. در گذشته صنایع‌دستی محدود به پیرمردها و پیرزن‌ها بود و با رفتن این استادکاران امکان از بین رفتن رشته‌های مختلف بود، که خوشبختانه امروز شاهد حفظ این رشته‌ها و علاقه‌مندی جوانان نیز هستیم.

مونسان با تأکید ویژه بر اهمیت نشان دست خلاق گفت: نشان دست خلاق جشنواره بین‌المللی صنایع دستی اصفهان را می‌توانیم به اسکار صنایع دستی تبدیل کنیم. نشان دست خلاق که طراحی بسیار زیبایی دارد، کمک می‌کند جایگاه هنرمندان و هنر ایرانی در دنیا حفظ شود و به بازاریابی بیشتر در عرصه بین‌الملل کمک بسیاری خواهد کرد.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تأکید بر آموزش صنایع‌دستی در فضای مجازی بیان کرد: آموزش مجازی در دوران شیوع کرونا باید بیشتر از گذشته به آن اهمیت داده شود تا تعداد زیادی از افرادی که علاقه‌مند هستند در رشته‌های مختلف فعالیت کنند آموزش‌های لازم را ببینند.

۱۱۴۸ میلیون دلار میزان صادرات صنایع‌دستی در دولت دوازدهم است

پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در ادامه گفت: شیوع ویروس کرونا، سیل و حوادث غیرمترقبه در حوزه صنایع‌دستی موجب شد تا ما بیشتر زمان خود را صرف سرپا نگهداشتن فعالان حوزه صنایع‌دستی و جلوگیری از تعطیلی کارگاه‌ها و بیکاری هنرمندان و صنعتگران کنیم.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: صادرات صنایع‌دستی از سال ۸۲ تا ۹۲ براساس آمار گمرک ۵۶۵ میلیون دلار بوده است. پایان سال ۹۹ میزان صادرات رسمی ما به بیش از یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلار رسید که ۱ میلیارد و ۱۴۸ میلیون دلار مربوط به دولت دوازدهم است.

او افزود: اگر ۶۴۵ میلیون دلار صادرات‌مان که به شکل چمدانی محاسبه کردیم به این آمار اضافه کنیم در مجموع ۱ میلیارد و ۷۸۹ میلیون دلار میزان صادرات صنایع‌دستی رسمی و چمدانی در دولت دوازدهم بوده است.

محمودیان بیان کرد: فروش داخلی ما براساس آماری که از برگزاری نمایشگاه‌ها و بازارچه‌های صنایع‌دستی و سایت‌های تجارت الکترونیک داریم، بیش از ۷ هزار میلیارد تومان بوده است.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور عنوان کرد: از مجموع ثبت ۱۴ شهر و روستای صنایع‌دستی، ۱۰ شهر و روستا مربوط به دولت دوازدهم است. همچنین باززنده‌سازی رشته‌ها و مهر اصالت یونسکو در دولت دوازدهم اتفاق افتاده است.

او ادامه داد: دو نگاه در معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی داشتیم، نخست حل مشکلات ساختاری در حوزه صادرات بود، با توجه به اینکه ما کمبود مبادی فروش داشتیم. همچنین ایجاد بازارچه‌ها براین اساس شکل گرفت. اخذ کد تعرفه برای تمامی کالاهای صنایع‌دستی که صادر می‌شود نیز در دولت دوازدهم اتفاق افتاد، همچنین زیرساخت‌های صادراتی هم ساماندهی شد.

محمودیان اظهار کرد: در زمان مدیریتی مونسان در سال ۹۷ واردات صنایع‌دستی غیرایرانی به کشور ممنوع شد، با انجام این کار تلاش کردیم بازارچه‌های صنایع‌دستی با تولیدات هنرمندان و صنعتگران کشورمان رونق بگیرد. دستورالعمل مبارزه با قاچاق در حوزه صنایع‌دستی که تهیه شده بود نیز در راستای حمایت از هنرمندان به ۳۱ استان ابلاغ شد. کارهای زیادی در زمینه اشتغال پایدار انجام دادیم. صنایع‌دستی کالای کاربر است و در این شرایط توانسته به خوبی خودش را نشان بدهد.

او تصریح کرد: با معاونت‌های کنسولی در تعامل هستیم تا ایرانیان خارج از کشور را که در زمینه صنایع‌دستی فعال هستند، شناسایی کنیم و بتوانیم هنرمندان و صنعتگران را به آن‌ها وصل کنیم.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور از تلاش برای کسب ریاست شورای جهانی صنایع‌دستی به نام جمهوری اسلامی ایران خبر داد و در ادامه گفت: به شکل جدی پیگیر ارائه طرح تجاری‌سازی هستیم تا تمامی استان‌ها صاحب این طرح شوند. یکی از دیگر برنامه‌ریزی‌هایی که انجام دادیم و پیگیر آن نیز هستیم بردن کالاهای سرمایه‌ای صنایع‌دستی در بورس کالا است تا شاهد تحول عظیم در حوزه کالاهای سرمایه‌ای باشیم.

محمودیان عنوان کرد: از فضای مجازی و رسانه برای معرفی و تبلیغات در حوزه صنایع‌دستی استفاده کردیم و با توجه به تحولاتی که در دنیا در حوزه دیجیتال اتفاق افتاده است، سعی کردیم خانه‌های خلاق را راه‌اندازی کنیم تا بتوانیم با سرعت تکنولوژی پیش برویم.

او گفت: در حال حاضر ۹۴ بازارچه دائمی در سطح کشور داریم که ۳۷ بازارچه آن در دولت دوازدهم راه‌اندازی شده و ۱۱۵ رشته نیز باززنده‌سازی شده است.

پرداخت یک میلیارد و ۷۵۹ میلیون تومان در سال ۹۹ به عنوان کمک‌های بلاعوض

فرهاد غلامعلی فلاح مدیرکل دفتر حمایت از تولید صنایع‌دستی در ادامه در خصوص عملکرد چهارساله این دفتر گفت: مجوز پروانه تولید انفرادی، کارگاهی و کارت شناسایی صنعتگری برای ۲۰۷ هزار و ۱۶ نفر صادر شده است، همچنین طی این مدت برای ۱۶۲ هزار و ۷۵۷ نفر از محل صدور مجوزهای تولید صنایع‌دستی اشتغال ایجاد شده است.

او افزود: طی چهارسال اخیر برای مشاغل خانگی ۳۵ هزار و ۷۱۰ مجوز و ۱۰۵۴ گواهی کیفیت کارگاهی صادر شده است. همچنین ۲۰ هزار و ۴۷۹ نفر برای بیمه صندوق کشاورزان، روستاییان و عشایری معرفی شدند و ۳۴۶۵ نفر از صنعتگران تحت پوشش این بیمه از سال ۹۸ قرار گرفتند.

فلاح در خصوص تسهیلات و فرصت‌های شغلی ایجاد شده از منابع مختلف در اختیار دولت دوازدهم گفت: از محل پرداخت ۲۳۵ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی ۳۳ هزار و ۹۷۲ شغل و از محل پرداخت تسهیلات ۲۵۶ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی ۱۷ هزار و ۲۶۵ فرصت شغلی ایجاد شده است.

مدیرکل دفتر حمایت از تولید صنایع‌دستی بیان کرد: در سال ۹۹ یک میلیارد و ۷۵۹ میلیون تومان به عنوان کمک‌های بلاعوض پرداخت شده است، همچنین کمک‌های بلاعوض سال ۱۴۰۰ به مبلغ ۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در دست اجراست.

او از جذب ۱۳۴ میلیارد تومان تسهیلات به‌منظور کمک به کارگاه‌های آسیب‌دیده از کرونا در سال ۹۹ خبر داد و تصریح کرد: کمک دوران کرونایی به ۴۳۴ صنعتگر خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران (پروژه مشترک با سازمان اقتصادی کوثر) به مبلغ ۶۵۱ میلیون تومان بوده است.

او ادامه داد: پیش‌نویس آئین‌نامه ماده ۱۴ قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع‌دستی و دفاع از مفاد آن در کمیسیون فرهنگی دولت به میزان ۱۰۲۰ نفرساعت تدوین شده است.

فلاح از تدوین و چاپ کتابچه عروسک‌های بومی ایران به منظور شناسایی و معرفی آن‌ها برای سامان‌دهی و صدور مجوز فعالیت برای فعالان این حوزه خبر داد و اظهار کرد: دستورالعمل صدور پروانه تولید کارگاهی چند رشته‌ای صنایع‌دستی (متمرکز و غیر متمرکز)، طراحی تولید، طراحی نقوش و رسمیت دادن به پیشه رویگری تدوین شده است.

ثبت ۳۲ شهر و ۲۰ روستای ملی در شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی

ویدا توحدی مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع‌دستی در خصوص عملکرد چهارساله این دفتر در ادامه گفت: طی این مدت هفت شهر و سه روستای جهانی صنایع‌دستی از طریق شورای جهانی صنایع‌دستی ثبت شده است. هشت رشته بومی موفق به اخذ نشانه جغرافیایی بین‌المللی از طریق سازمان جهانی مالکیت فکری WIPO باهمکاری وزارت امور خارجه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور شده‌اند.

او افزود: در دولت دوازدهم ۳۲ شهر و ۲۰ روستا در شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی ثبت شده‌اند. همچنین ۴۵۸ گواهی مهر اصالت ملی برای آثار صنایع‌دستی صادر شده است.

توحدی از تهیه دستورالعمل مهر اصالت ملی و ابلاغ به استان‌ها و تهیه دستورالعمل آثار فاخر و هماهنگی برای انجام پروژه از طریق شهرداری اصفهان خبر داد و تصریح کرد: ۳۱۷ پرونده ثبت اثر برای ثبت ادبی‌هنری و ارسال آن به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بررسی شده است.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع‌دستی در خصوص برنامه‌های پیش رو در این دفتر گفت: افتتاح موزه صنایع‌دستی در مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد، ثبت بازارهای صنایع‌دستی ملی و بین‌المللی (نخستین بازار: بازار سعدالسلطنه قزوین)، ساخت و تدوین مجموعه فیلم‌های دست آفریده‌ها و برگزاری جشنواره بین‌المللی مبل منبت ملایر از جمله این برنامه‌ها هستند.

صادرات اقلام صنایع‌دستی در سال گذشته ۳۲۲ میلیون دلار بوده است

عبدالحسین کفیری مدیرکل دفتر بازاریابی و تجاری‌سازی صنایع‌دستی در ادامه درباره عملکرد این دفتر گفت: براساس آمار اعلام شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۶، رقم صادرات اقلام صنایع‌دستی کشور به ارزش بالغ بر ۲۸۱ میلیون دلار بوده است که بررسی روند گذشته نشان می‌دهد صادرات صنایع‌دستی طی مدت مذکور در مقایسه با سال قبل به لحاظ ارزشی ۱۹ درصد و به لحاظ وزنی ۱۳ درصد افزایش داشته است.

او افزود: براساس آمار اعلام شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران طی سال ۹۹ رقم صادرات اقلام صنایع‌دستی کشور به ارزش بالغ بر ۳۲۲ میلیون دلار بوده است که بررسی روند گذشته نشان می‌دهد که صادرات صنایع‌دستی طی مدت مذکور در مقایسه با سال قبل به لحاظ ارزشی ۲۶ درصد و به لحاظ وزنی ۱۵ درصد افزایش داشته است.

کفیری در خصوص اقدامات معاونت صنایع‌دستی در خصوص مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کرونا گفت: پیگیری برای قرارگیری کسب‌وکارهای صنایع‌دستی در رسته‌های آسیب دیده و مورد حمایت در ستاد ملی کرونا و پیگیری برخورداری این فعالان از بسته حمایتی مصوب ستاد مذکور در حوزه صنایع‌دستی، معرفی فروشگاه‌های صنایع‌دستی آسیب‌دیده در کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای بهره‌برداری از تسهیلات حمایتی مرتبط با سامانه کارا از جمله اقدامات انجام شده بود.

مدیرکل دفتر بازاریابی و تجاری‌سازی صنایع‌دستی بیان کرد: پیش‌نویس بخش مرتبط با دفتر صادرات در آئین‌نامه ماده ۱۴ قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع‌دستی تهیه شده است. افزایش سقف خروج گلیم از ۲۰ متر مربع به ۴۰ متر مربع توسط مسافران خروجی و تدوین طرح و برنامه عملیاتی توسعه اماکن عرضه و فروش صنایع‌دستی برای ارسال به مجلس شورای اسلامی از دیگر اقدامات انجام شده طی این مدت بوده است.

 

حاصل جمع را بنویسید : به اضافهطراحی اجرا توسط  شرکت راوک نگار پارس

سبد خرید


لطفا چند لحظه صبر كنيد ...

لطفا چند لحظه صبر كنيد ...
اين کالا به سبد خريد شما اضافه شد
اين کالا را قبلا به سبد خريد خود اضافه کرده ايد
کالای مورد نظر از سبد خريد شما حذف شد
{ STORE_ERROR }
حذف شود؟
  • کد رهگیری