پایگاه داوری آثار هنر های تجسمی(هنر حرفه ای)

05 مهر 1400 |

سایت داوری هنر های تجسمی با هدف ارائه خدمات هنری به هنرمندان و هنر دوستان و با امکان نمایش و داوری آثار هنرهای تجسمی هنرمندان ایرانی و همچنین فروش آثار هنری هنرمندان بصورت ارسال سفارش برای هنرمند و فروش لوازم هنری مورد نیازهنرمندان و هنرجویان در دست راه اندازی می باشد.

دسته بندی


  • شالویی: باید از فضای نقد هنری در دوسالانه ها استقبال کرد

  • محمود شالویی در مراسم اختتامیه ششمین دوسالانه مجسمه سازی گفت: این دوسالانه با رویکرد به هنر معاصر با نظرات متفاوتی رو به رو شد که باید از این فضای نقد هنری استقبال کرد.
  • بازدید این صفحه : ۱۹۸۸
    تاريخ : 25 آبان 1390

 محمود شالویی مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد در مراسم اختتامیه ششمین دوسالانه مجسمه سازی تهران با اشاره به تأخیر در برگزاری این دوره از دوسالانه گفت: این دوسالانه با انتخاب دبیر و شورای سیاست گذاری خیلی پیش تر باید برگزار می شد و فراخوان آن هم از یک سال و نیم قبل آماده شده بود اما  آقای نادر قشقایی به عنوان دبیر منتخب این دوسالانه به دلیل برگزاری انتخابات انجمن مجسمه سازان و تغییراتی در هیئت مدیره انجمن از این سمت استعفاء کردند و خواستند که این دوسالانه با همکاری  هیئت مدیره جدید انجمن برگزار شود که به این ترتیب استعفاء ایشان پذیرفته شد وبعد از شکل گیری هیئت مدیره جدید انجمن، آقای آذری رئیس هیئت مدیره جدید برای برگزاری ششمین دوسالانه مجسمه سازی اعلام همکاری کردند که به دنبال  این همکاری، انتخاب دبیر دوسالانه و اعضای هیئت انتخاب آثار، داوری و همچنین موضوع دوسالانه  را به عهده انجمن گذاشتیم و پشتیبانی های لازم از آن ها صورت گرفت تا دوسالانه ای درخور برپا شد.
وی با اشاره به انتقاداتی که به این دوسالانه وارد شده است گفت: شورای انتخاب آثار و داوری درباره انتقادهایی که نسبت به نحوه انتخاب آثار و تعداد اندک آثار به نمایش درآمده دراین دوره وجود داشت دلایل حرفه ای و تخصصی دارند و معتقدم باید این حق را برای هیئت انتخاب و داوری درنظر گرفت تا تصمیم گیری مستقلی داشته باشند.
سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران در ادامه با اشاره به رویکرد معاصر این دوسالانه گفت: رویکرد امسال این دوسالانه به سمت هنر معاصر و آن چیزی که دردنیا متداول است نزدیک شده است و این نگاه نویی است که با نظرات متفاوتی رو به رو شد و باید از فضای نقدی که به وجود می آید استقبال کرد.
وی در خاتمه برای برنامه ریزی هفتمین دوسالانه مجسمه سازی اعلام آمادگی کرد و گفت: با توجه به اهمیت هنر مجسمه سازی و نیاز جامعه به این هنر این آمادگی را داریم که از هم اکنون برای هر چه بهتر برگزار شدن هفتمین دوسالانه مجسمه سازی برنامه ریزی کنیم.
حمید شاه آبادی معاون امور هنری وزارت ارشاد نیز در سخنانی با تبریک عید سعید غدیر گفت: هنرمندان ما در همه رشته های هنری وقتی به معارف بزرگی که در پس عید بزرگ غدیر خم نهفته است اهتمام ورزند، آثارشان نیز بیگانه با این فضا نخواهد بود و  چه زیباست که فضای هنر ملی ما رنگ و بویی از این اندیشه دینی داشته باشد.
معاون امور هنری وزارت ارشاد در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که شایسته است تا آثار هنرمندان مجسمه ساز در جای جای کشورمان به نمایش گذاشته شود ادامه داد: امروز در فضاهای مختلف شهری کمتر مکانی است که اثری از تلاش هنرمندان مجسمه ساز دیده نشود ولی هنوز برای رسیدن به آن چه مطلوب است راه زیادی در پیش داریم.
شاه آبادی وظیفه متولیان امور هنری کشور را بهره برداری از آثار هنرمندان دانست و گفت: کارایی آثار هنرمندان زمانی است که این آثار در سطح کشور مورد استفاده قرار بگیرد.
معاون امور هنری با اشاره به بحث قانون خرید آثار هنری در بودجه سال 90 گفت: برای خرید آثار هنری که از محل بودجه یک دهم درصدی دستگاه های دولتی دربخش عمرانی تأمین می شود، امیدوارهستم که بخش عمده ای از این بودجه به هنر مجسمه سازی اختصاص یابد.
شاه آبادی همچنین ابراز امیدواری کرد که این دوسالانه ها مرکز ثقلی برای شناسایی نیروهای متخصص و توانمند هنری باشد که در آینده نقش آفرین این دوسالانه ها باشند و با معرفی نخبگان هنری خود به جامعه، ظرفیت لازم برای بهره مندی از این هنرمندان به وجود آید.
معاون هنری وزارت ارشاد در خاتمه گفت: دوسالانه یک نشست تجمیعی از فعالیت ها در یک بازه زمانی یک ماهه نیست بلکه نیازمند تعامل با انجمن و اداره کل هنرهای تجسمی است که دستاورد دو ساله هنر مجسمه سازی را به نمایش بگذارد و چهره های جدید با خلاقیت های تازه به خدمت گرفته شود  تا دو سال آینده شاهد فعال تر شدن این رشته هنری باشیم چرا که این هنر از نیازهای جدی کشور ماست.
ادامه این مراسم به رونمایی از کتاب ششمین دوسالانه مجسمه سازی اختصاص یافت که در 104 صفحه به صورت دو زبانه و کاغذ گلاسه منتشر شده است.
بهداد لاهوتی دبیر اجرایی ششمین دوسالانه مجسمه سازی نیز آخرین سخنران این مراسم بود که درباره نکات مهم این دوسالانه صحبت کرد.
لاهوتی به نیاز جامعه هنری امروز برای برگزاری یک نمایشگاه با عنوان دوسالانه هنر معاصر اشاره کرد و همچنین دعوت از هنرمندان حرفه ای و فعال را به دوسالانه ها از نکات مورد بحث این دوسالانه عنوان کرد.
وی همچنین از عدم تأمین فضای مناسب آثار هنری به خصوص مجسمه سازی سخن گفت و افزود: درکشور ما فضای کافی برای نمایش آثار هنری نداریم و به همین دلیل دوسالانه های هنری با هم تداخل پیدا می کنند و به این ترتیب باید در مدت زمان کوتاه دوسالانه ها برگزار شده و پایان یابند.
لاهوتی گفت: تا برگزاری هفتمین دوسالانه حدود 700 روز فرصت داریم که مسئولان می توانند با صرف بودجه مورد نظر از هم اکنون برنامه ریزی کنند و فضای مناسب وکافی برای نمایش آثار هنری را فراهم کنند، انجمن مجسمه سازان هم سعی دارد در این 700 روز، خود را برای برگزاری بهتر دوسالانه هفتم آماده کند.
انتهای پیام
حاصل جمع را بنویسید : به اضافهطراحی اجرا توسط  شرکت راوک نگار پارس

سبد خرید


لطفا چند لحظه صبر كنيد ...

لطفا چند لحظه صبر كنيد ...
اين کالا به سبد خريد شما اضافه شد
اين کالا را قبلا به سبد خريد خود اضافه کرده ايد
کالای مورد نظر از سبد خريد شما حذف شد
{ STORE_ERROR }
حذف شود؟
  • کد رهگیری